Makaleler » Hayata Dair Notlar » AdamOtu / İnsanOtu

AdamOtu / İnsanOtu

Adamotu 1.0-2.5 cm. kalınlığında, dallanan çok iyi gelişmiş bir kazık köke sahiptir. Kök, etli, grimsi, sarı renkli, ekseriye iki parçalı çatal köklüdür. Gövde, otsu olup çok yıllık bir bitkidir. Adamotunun rozet yaprakları, topraktan fışkırır gibi yükselirler.

Çiçekleri morumsu ve hoş kokuludur. Çiçekler, iki eşeyli ve tamdır. Meyveleri, turuncu renkli, hoş kokulu ve lezzetlidir. Meyveler erik görünümünde olup çok tohumludur ve 2-3 cm. çapındadır.

 

Sıcak bölgelerde, Akdeniz ikliminin hakim olduğu Doğu Akdeniz, Orta Asya ve Kuzey Hindistan’da Karabriya’da hekimlikte kullanılan bir bitkidir.

Yurdumuzda Muğla, Antalya ve İçel illerinde bilhassa Antalya çevresinde kaya dipleri, boş sahalar ve ekilmemiş tarlalarda yetişir. Ayrıca  Ege ve Güney Anadolu’da da yetişmektedir.

Zehirli Kısımları: Kökleri ve meyveleridir.

Zehirlenme belirtileri: deri üzerinde kızarma, huzursuzluk, ağızda kuruluk, sürekli uyuma isteği ve halüsinasyon görmektir. Dâhilen çok az miktarda, nohut kadarı geçirmemek gerekir.vYüksek dozda alınır ise ölüme sebep olur.. Kullanım doktor gözetiminde olmalıdır. Büyükbaş hayvanlar için ölümcül olduğu kanıtlanmıştır.

Tıpta; ağrı kesici, uyuşturucu, sakinleştirici, yatıştırıcı olarak kullanılır. Romatizma ağrılarının giderilmesinde ve tümörlerin tedavisinde yararlanılır.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4